Styl gotycki prezentacja

Pobierz

Sztuka plastyczna "Sąd Ostateczny" Hans Memling Katedra Notre DameTranscript Styl gotycki prezentacja Styl gotycki Gotyk Dominował w późnym średniowieczu, Konstrukcje budowli miały symbolizować ideę harmonii między Bogiem a światem, Popularnym materiałem budowanym stała się czerwona cegła, Stawiano wysokie, strzeliste budowlę, w których przeważały linie pionowe, Sklepienia miały charakter krzyżowo - żebrowy, W architekturze szczególną rolę odgrywało światło przenikające przez witraż; miało ono nadawać wnętrzu budowli .Styl gotycki Styl cechujący się strzelistością i monumentalnością budowli.. Styl gotycki pojawił się w XIII wieku w architekturze, ale miał jeszcze charakter przejściowy.. Polichromie, którymi dekorowano ściany kościołów zapoznawały wiernych z opowieściami biblijnymi lub dziejami świętych.• W architekturze sakralnej gotyk kontynuuje osiągnięcia romanizmu, jednak z wyraźnym ich udoskonaleniem.. Wpływy rzeźby antycznej Grecji i Rzymu były widoczne w traktowaniu szat, ekspresji twarzy i pozie.. Zadanie 2 z "Kart pracy" 5.. Pieśń "Regina Coeli" lub "Ave Maris Stella" (chorał gregoriański) 6.. Wiele z nich zyskało cechy typowe dla gotyku: są wysokie, strzeliste, o lekkiej bryle.uczniowie oglądają prezentację na temat cech stylu romańskiego i gotyckiego przygotowaną przez nauczyciela, przygotowują notatkę w zeszycie według dwóch zadań nauczyciela: 1. wypisują cechy stylu romańskiego i gotyckiego, 2. wyszukują różnice miedzy stylami romańskim a gotyckim..

Prezentacja przedstawia styl architektury gotyckiej.

Również niektóre budowle w Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, Chełmnie, Gdańsku, Malborku oraz Poznaniu posiadają charakterystyczne dla gotyku cechy.. Rzeźby stylu gotyckiego to głównie piety oraz krucyfiksy Gotyckie malarstwo szczególnie prężnie rozwijało się w Polsce w XV wieku.. Rozwijał się on w trzech fazach: wczesnej (), dojrzałej (XIII i XIV wiek) i późnej (XV wiek).. W rzeźbie można było co raz dokładniej odczytać emocje postaci tj, cierpienie, radość, czy żal.Nazwa "gotyk" została użyta po raz pierwszy w połowie XV wieku przez L.B.. Powstał w okresie renesansu we Włoszech.. MALARSTWOW przypadku architektury świeckiej, styl gotycki służył budowie i rozbudowie fortyfikacji i innych budowli obronnych.. Albertiego.. Pytania podsumowujące ; 8 .Plik STYL GOTYCKI.pptx na koncie użytkownika sweetlipsxx • folder Prezentacje • Data dodania: 26 mar 2012.. Cechy charakterystyczne architektury gotyckiejGwałtowny rozwój miast, architektury i rzemiosła nastąpił także za panowania Władysława Jagiełły.. Wypełniały one wnętrza świątyń wielobarwnym światłem.. Koniec gotyku w Polsce przypadał natomiast na połowę wieku XVI.Styl gotycki i romański w architekturze średniowiecznej (1) STYL GOTYCKI I ROMAŃSKI W ARCHITEKTURZE ŚREDNIOWIECZNEJ Architektura romańska rozwijała się w X-XIII wieku w nowo powstających, samodzielnych krajach Europy.-- Created using PowToon -- Free sign up at -- Create animated videos and animated presentations for free..

Projekcja filmu "Styl gotycki na przykładzie architektury katedr" 2.

Styl i architektura gotyckaStyl Gotycki (Gotyk) Zapoczątkowany we Francji w połowie XII w. rozwijał się w Europie zachodniej.. Przykłady malarstwa oraz rzeźby gotyckiejPrezentacja multimedialna o stylach: Romańskim Gotyckim Styl romański • Budynki w tym stylu są masywne, wykonane na planie prostych figur, o przeznaczeniu typowo obronnym.. Zadanie 3 z "Kart pracy" 7.. W wielkich oknach wstawiano misternie układane z kolorowego szkła witraże.. Zadanie 1 z "Kart pracy" 4.. Największy rozwój nastąpił w wieku XIV i XV.. Styl gotycki: Umacnianie się władzy świeckiej, królewskiej i książęcej, a także rozkwit administracji i handlu, a w ślad za tym powstanie większych miast - to wszystko sprawiło, że w architekturze gotyku kościół stracił swoje bezwzględne panowanie.W rzeźbie gotyckiej pojawiły się dwa style : styl piękny (np. Madonna z Krużlowej) i styl łamany oraz specyficzna forma figurowa tzw. pieta, przedstawiająca zdjęte ciało z krzyża Jezusa Chrystusa w objęciach Matki Bożej.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Styl gotycki charakteryzuje się Strzelistość - dominują kierunki pionowe Łuki krzyżowo-żebrowe Łuki ostre Materiały: cegła, drewno Kolorowe witraże Malowidła i rzeźby uboższe Górna część świątyni symbolizuje niebo, natomiast dolna jest bardzo uboga jeżeli chodzi o malarstwo naścienne - Dużą wartość odgrywało .Feb 25, 2021 Nowa Era str. 153 - 157.Dostępne są napisy dla osób niesłyszących bądź niedosłyszących.Jeśli chcesz b.Strona Heleny TomaszewskiejStyl rzeźby gotyckiej ewoluował..

W Polsce styl gotycki przedstawia np. kaplica św. Jadwigi w Trzebnicy.

Za wzorcowy przykład budynku gotyckiego na ogół uważa się gotycką katedrę, choć w rzeczywistości był to również okres rozwoju architektury świeckiej (mieszczańskiej i rezydencjonalnej).Lekcja dla klas 5.Temat znajduje się w podręczniku wyd.. Prezentacja "Rozwój Kościoła w Średniowieczu" 3.. (w Polsce od XIII/XIV w.). Czasowo gotyk obejmuje stulecia od XII do XV.. Najczęściej w ten sposób budowane były kościoły.. Używano jej jako sunonim rzczy ymitywnych nizgodnych z klasycznym ideałem piękna.. Jedną z najsłynniejszych .Powstanie gotyku jako stylu wiąże się z przebudową kościoła w Saint-Denis pod Paryżem w latach .. - materiał: kamień i cegła - funkcja budynków: użytkowa (sakralna lub świecka; funkcję obronną miały tylko zamki) - konstrukcja budynków: lekka strzelista bryła, ciężar oparty na smukłych kolumnach i przyporach - typy budynków: kościoły bazylikowe i .1.. Styl ostrołukowy M. Grabowski - NPDN PROTOTO 2Architektura gotycka (gotyk) - styl w architekturze europejskiej okresu późnego średniowiecza, od XII do początku XVI wieku.. Jest w niej zamieszczone wiele informacji na temat budowy, konstrukcji jak i zdobnictwa budowli w czasach średniowiecza..

Styl gotycki widoczny jest również w architekturze ratuszy miejskich.

Było to pejoratywne określenie opisujące wytwory kultury uważanej za prymitywną i barbarzyńską.. PowToon is a free.Plik Styl gotycki i romański.ppt na koncie użytkownika dominikwojcik2 • folder Prezentacje • Data dodania: 4 sty 2012 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Styl gotycki - okres powstawania: od XII w. Romańskie twierdze posiadające grube mury i małe okna mogły z powodzeniem odpierać najazdy nieprzyjaciół.Elegancję stylu gotyckiego podkreślały wyjątkowe elementy ozdobne.. Początkowo postacie były sztywne i wydłużone, częściowo jeszcze pod wpływem tradycji romańskiej, w końcu XII i początku XIII w. zyskały na przestrzenności i realizmie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt