Potop szwedzki klasa 6 notatka

Pobierz

Potop szwedzki Author: Lena Created Date: 5/28/2019 7:32:11 AMNotatki z historii zakres rozszerzony Klasa 2 4.. Kryzys Rzeczypospolitej .Magnaterię cechuje: samowola, egoizm, pycha oraz obojętność na losy ojczyzny.. Potop szwedzki - łączenie w pary Połącz w pary.. a krawędź boczna ma długość 6.. Rozejm ze Sztumskiej Wsi z 1635r.został zerwany przez Szewcję.Pretekstem był fakt, że król Jan Kazimierz tytułował się - król Szwecji.. W 1655 r. rozpoczęła się wojna polsko-szwedzka zwana potopem szwedzkim.. Wojna domowa i król "Piast": Temat 7. a. przyczyny wojny.. Ile lat trwał Potop szwedzki?. W 1655 r., wobec kryzysu Rzeczypospolitej, Szwedzi podjęli decyzję o wkroczeniu na jej terytorium.. Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika.. Formalnie zakończył go pokój w Oliwie zawarty w 1660.. Celem było podporzadkowanie sobie Polski.. Dzięki zaangażowaniu w wojnie całego społeczeństwa Szwedzi zostają wyparci z naszych terenów a wojna kończy się pokojem w Oliwie.Bitwa pod Oliwą zakończyła się klęską floty polskiej.. Potop szwedzki.. Połącz w pary wg Tomasz117 FAMILY, HAIR Połącz w pary wg BlajolaPoczątki rządów Zygmunta III Wazy - notatka ; Temat 2.. Wykonaj kartę pracy "Wojny polsko-szwedzkie".. Przyczyny wojny - zdrada Hieronima Radziejowskiego, - Królowie polscy z Dynastii Wazów bezprawnie używali tytułu króla Szwecji, - Bogactwo gospodarcze Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego, - Szwedzi chcieli z Bałtyku stworzyć własne "morze wewnętrzne" 2..

Potop szwedzki A A A 4.

1655 - 1660 - potop szwedzki; pokój w Oliwie - król rezygnuje z tronu szwedzkiego .Powstanie Chmielnickiego/potop szwedzki Sortowanie według grup.. Jan Kazimierz zmuszony był .POTOP SZWEDZKI - Historia - Notatki z lekcji POTOP SZWEDZKI W roku 1655 na terytorium Rzeczpospolitej wkroczyły wojska szwedzkie.. W latach trwa "potop szwedzki" Wojska szwedzkie zajmują prawie całą Rzeczpospolitą.. Krystian Chariza i zespół, Ćwiczenie 4.Potop Szwecki (), czyli krótko i zwięźle 1.. Formalnie zakończył go pokój w Oliwie zawarty w 1660.POTOP SZWECKI - szwedzki najazd na Polskę w 1655 w czasie II wojny północnej ().. Przebieg wojny1.. Dwoistość i sprzeczność natury ludzkiej w wierszu Agnieszki Herman "Człowiek" około 15 godzin temu.. Przedstawiona przez Sienkiewicza zamożna szlachta jest przekupna, warcholska, egoistyczna i bezmyślna politycznie.Rozwiąż quiz Eduelo i sprawdź swoją wiedzę ze szkoły.. - dążenie Szwedów do dominacji w strefie.. Formalnie zakończył go pokój w Oliwie zawarty w 1660.. Wojna ta, prowadzona była nie tylko przez Szwecję, w czasie wojny zmieniały się zarówno sojusze, jak i siły obu stron.. Wojna ta prowadzona była nie tylko przez Szwecję, w czasie wojny zmieniały się zarówno sojusze, jak i siły obu stron.Potop szwedzki - powtórka, streszczenie z Śladami przeszłości Przyczyny wojny polsko-szwedzkiej w 2 połowie XVII wieku: - wykorzystanie osłabienia Rzeczpospolitej przez króla szwedzkiego, Karola Gustawa, w celu zagarnięcia ziem nad Bałtykiem - korzyści terytorialne i materialne (łupy wojenne)Temat: Potop szwedzki - lekcja na teams..

Potop szwedzki Koło fortuny.

Będę znał/znała przyczyny wojen Rzeczypospolitej ze Szwecją w XVII wieku, zrozumiem skąd wzięła się nazwa potop szwedzki i poznam jego skutki.. zapamiętam wydarzenia: 1655 r. - początek potopu szwedzkiego - obrona Jasnej Góry 1656 r. - bitwa pod Warką 1660 r. - pokój w Oliwie 2. podam po 2 przyczyny i po 2 skutki wojny polsko-szwedzkiej.Title: Microsoft Word - 5.. Postawa społeczeństwa polskiego wobec najeźdźcy.. Kozaczyzna i konflikt z Turcją: Temat 4.. Odpowiedzi piszemy z małej litery z wyjątkiem nazw własnych, nazwisk i imion, które piszemy z dużej litery.. Przeczytaj lekcję z Epodrecznika i zrób ćwiczenia.. Potop szwedzki był jedną z odsłon wojen prowadzonych przez Szwecję .Klasa 1.. Wśród magnatów możemy odnaleźć patriotów, którzy dobro kraju stawiają ponad osobiste interesy, ale nie są ideałami.. Skutki potopu.RV9LsYaNdFLX8 1. mapa przedstawia Rzeczpospolitą w czasach kiedy była zajmowana przez wojska szwedzkiegie (czyli podczas tzw. potopu szwedzkiego) Kliknij, aby uruchomić podgląd..

Potop szwedzki: Potop szwedzki.

Walka o koronę carów: Walka o koronę carów - notatka ; Temat 3.. Przyczyny wojen Rzeczypospolitej ze Szwecją.. Potop szwedzki I. Geneza potopu szwedzkiego 1.. Potop szwedzki.. Wojna ze Szwedami toczyła się równolegle z wojną polsko-rosyjską .. Rzeczpospolita w pierwszej połowie XVII wieku i potop szwedzki.. Sytuacja była o tyle trudna, że Karol X Gustaw sprzymierzył się z .Potop szwedzki, wojna polsko-szwedzka (), VI wojna polsko-szwedzka - najazd Szwecji na Rzeczpospolitą w latach będący jedną z odsłon II wojny północnej.Formalnie zakończył go pokój w Oliwie zawarty w 1660.. Typ materiału: Karta PracyPotop Szwedzki - najlepsze ciekawostki.. Temat 6.. To był rok 1683 - odpowiedź C 5.. Sejmy były przez to często zrywane, nie można było .Potop szwedzki.. Daty: potop szwedzki ( r.), pokój w Oliwie (1660 r.).. W niej dowiecie w jaki sposób przebiegał jeden z najbardziej wyniszczających dla Rzeczypospolitej.Temat 11.. Kapitulacja pospolitego ruszenia pod Ujściem (25 lipca) oraz zdrada hetmana Janusza Radziwiłła na Litwie (15 sierpnia) otworzyła im drogę w głąb Rzeczpospolitej.. Najazd Szwedów na Polskę w latach .. Rządy Jana III Sobieskiego: Temat 8.. Najważniejsze wydarzenia:Lekcja historii obejmująca potop szwedzki czyli wojnę Polski ze Szwecją z lat .. Pretekstem do wojny stało się używanie przez Jana Kazimierza tytułu króla Szwecji..

Potop szwedzki.

Była ona kontynuacją wcześniejszych wojen prowadzonych przez .Klasa 6 Powstanie Chmielnickiego/potop szwedzki Sortowanie według grup wg Dorrad Klasa 6 Historia Potop szwedzki - łączenie w pary Połącz w pary wg Ewastol66 Klasa 6 Historia przyroda klasa 4 dział 5 Labirynt wg Joannarogala17 4 klasa Przyroda Potop szwedzki i kryzys Rzeczypospolitej.. 1410; "potop" szwedzki - 1655-60. odsiecz wiedeńska - 1683 powstanie kościuszkowskie - 1794. powstanie listopadowe - 1830, .. POTOP SZWEDZKI - NOTATKA.. Potop szwedzki (VI wojna polsko-szwedzka) - najazd Szwecji na Rzeczpospolitą w latach będący jedną z odsłon II wojny północnej.. notatka: 1.. Wojnę podjazdową podczas potopu szwedzkiego prowadziłKlasa dzieli się na zespoły, które przygotują się do odpowiedzi na 5 kategorii pytań.. Część 1Wojna polsko-szwedzka (potop szwedzki) Osłabianie Polski w wyniku powstania Chmielnickiego i wojen z Rosją spowodowały, że Szwecja zerwała obowiązujący rozejm i w 1655 r. wkroczyła na tereny Rzeczypospolitej.. Potop Szwedzki.. Oblicz objętość tego ostrosłupa.. na tronie Szwecji zasiadł Karol X Gustaw po.W czasie wojny o Inflanty dochodzi do zwycięskiej dla Polski bitwy pod Kircholmem w 1605 roku.. A 6. liberum veto - możliwość zerwania obrad sejmu przez sprzeciw nawet pojedynczego posła.. Ze względu na ogromne zniszczenia wojnę tę nazwano potopem.. Nie mam Twojej mapy , też nie mam możliwości by odpwoeidzeć :) 4.. Instrukcje Przeczytaj instrukcję: W zadaniach krótkiej odpowiedzi należy kliknąć na przycisk "dodaj odpowiedź" - otworzy się pole dialogowe, w którym należy napisać odpowiedź.. Podstawówka.. Wojska szwedzkie opanowały znaczna część Rzeczpospolitej, król schronił się na ŚląskNotatka z lekcji 1.. ZYGMUNT III WAZA Możliwe odpowiedzi: 1.. Język polski.. 9.ODPOWIEDZI :1 a ) dominacji; morza bałtyckiego b) tronu Szwecji c) potop szwedzki 2. to były lata 1566 - 1660, taśmy nie mam ;D 3.. Terminy: potop szwedzki, wojna podjazdowa.. Potop szwedzki, wojny z Turcją.Potop szwedzki - najazd Szwecji na Rzeczpospolitą w 1655 w czasie II wojny północnej ().. około 15 godzin temu.. Wersja alternatywna ćwiczenia: Połącz władcę Rzeczypospolitej Obojga Narodów z wydarzeniami dotyczącymi wojen polsko-szwedzkich za jego panowania..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt